51" Garrison Solid Surface Stone Resin Freestanding Bathtub
SKU:
136354
Part of our Wesley Collection
Regular price
$2,395
Unit price
Unavailable
Buy Now, Pay Later
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 51" Garrison Solid Surface Stone Resin Freestanding Bathtub features a perfectly round shape that creates a bold focal point in the bathroom. Its solid surface construction provides a smooth, durable bathing surface while the deep interior encourages a relaxing soak. The balanced circular design works especially well when centered as a freestanding centerpiece in a variety of bathroom styles.
- Overall Dimensions: 51" L x 51" W (Front to Back) x 22" H (± 1/2")
- Base Dimensions: 45" L x 45" W (± 1/2")
- Constructed of Solid Surface Stone Resin
- Features Matte White Finish
- Features Integral Overflow
- Includes Neutral White Drain that is Complementary with Any Brass Finish (Close-up Pictured)
- 90-Gallon Capacity
- 17" Water Depth to Overflow
- Item Ships Via Freight Truck
- Made in USA
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
- Blower Wattage: 1,140 watts. 9.5A x 120V = 1140W
| Category | Freestanding |
| Style | Modern |
| Material | Resin |
| Shape | Other |
| Length | 51" |
| Width | 51" |
| Water Depth | 17" |
| Tub Finish | White |
| Features | Extra Wide |
| Made In | USA |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |









