54" Dextara Copper Slipper Clawfoot Tub
SKU:
139035
Part of our Wesley Collection
Regular price
$2,995
Unit price
Unavailable
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Copper Bathtubs collection.
Browse Copper BathtubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The Dextara Copper Slipper Clawfoot Tub blends vintage charm with a look that still feels at home in modern bathrooms, highlighted by ornate copper feet and a hand-polished copper finish. Its sloped backrest and roomy interior create a more comfortable soak, offering supportive lounging with plenty of space to relax.
- Overall Dimensions: 54" L x 29" W (Front to Back) x 22"-30" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Floor: 40" L x 19" W (Front to Back) (± 1/2")
- Built of 16-Gauge Copper
- Smooth Antique Copper Throughout
- Finish Hand-Polished
- Polished Brass Claw Feet
- Living Finish Will Patina with Time
- 42-Gallon Capacity
- 13 1/2" from Center of Drain Hole to Outer Tub Rim
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- Each Tub Handmade and Can Vary Slightly in Color and Measurements
- Clear Lacquer Applied Initially, Then Honey Beeswax to Protect Finish
- We Recommend No Harsh Materials Used Such As Epsom Salts
- Wax to Help Slow Down Patina Development
- Item Ships Via Freight Truck
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
| Category | Clawfoot |
| Style | Slipper |
| Material | Copper |
| Shape | Oval |
| Length | 54" |
| Width | 29" |
| Water Depth | 13 1/2" |
| Tub Finish | Copper |
| Faucet Drillings | None |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 1-person |





