72" Vista Copper Double-Slipper Roll-Top Pedestal Tub
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Copper Bathtubs collection.
Browse Copper BathtubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828Choose our air jet system designed to deliver a gentle, all-over massage for a more indulgent bathing experience. Explore the
difference
The thoughtful design details of this double-slipper copper tub draw attention both individually and together, making it an excellent choice for a new bathroom. Its balanced proportions and classic roll-top form create a striking centerpiece while maintaining everyday functionality. Pair the tub with a freestanding or wall-mount tub faucet to complete the look.
- Overall Dimensions: 71 1/2" L x 33" W (Front to Back) x 31" H (± 1")
- Interior Dimensions at Floor: 52 1/2" L x 22" W (Front to Back)
- Built of 16-Gauge Copper
- Hammered Antique Copper Exterior and Interior with Smooth Pedestal and Rim (Hand-Polished Throughout)
- Features Horizontal Band and Rivets
- Living Finish Will Patina with Time
- 70-Gallon Capacity
- 13 1/8" Water Depth to Overflow
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- Each Tub Handmade and Can Vary Slightly in Color and Measurements
- Clear Lacquer Applied Initially, Then Honey Beeswax to Protect Finish
- We Recommend No Harsh Materials Used Such As Epsom Salts
- Wax to Help Slow Down Patina Development
- Item Ships Via Freight Truck
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
- Blower Wattage: 1,140 watts. 9.5A x 120V = 1140W
Air Tubs require modification and are therefore non-returnable.
| Category | Freestanding |
| Style | Double-Slipper |
| Material | Copper |
| Shape | Oval |
| Length | 71 1/2" |
| Width | 33" |
| Water Depth | 13" |
| Tub Finish | Copper |
| Features | Air Jets |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |









