57" Odessa Cast Iron Slipper Clawfoot Tub - Ball & Claw Feet
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 57" Odessa Cast Iron Slipper Clawfoot Tub features a raised slipper backrest designed for comfortable, laid-back soaking. Built from durable cast iron and supported by detailed Imperial feet, it brings lasting strength and classic clawfoot style to the bathroom.
- Overall Dimensions: 56 7/8" L x 29 1/2" W (Front to Back) x 22 5/8" - 29 1/2" H (± 1/2")
- Interior Dimensions: 37 3/16" L x 15 3/4" W (Front to Back) (± 1/2")
- Depth to Overflow: 13 1/16"
- Inside: Porcelain Enamel
- Outside: Painted White
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- 37-Gallon Capacity
- Overflow Drilled
- Ball-and-Claw Feet with Adjusters
- Feet Attached to Ease Tub Installation Process
- Item Ships Via Freight Truck
- CUPC Approved
This item ships direct from the manufacturer, please allow 5 - 7 business days to ship. This item is also subject to restocking fees.
This item is not eligible for promotional offers and coupons.
| Category | Clawfoot |
| Style | Slipper |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Oval |
| Length | 57" |
| Width | 29 1/2" |
| Water Depth | 13" |
| Tub Finish | White |
| Faucet Drillings | None |
| Bathing Capacity | 1-person |








