67" Extra Wide Bazel Solid Surface Stone Resin Freestanding Bathtub
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828Choose our air jet system designed to deliver a gentle, all-over massage for a more indulgent bathing experience. Explore the
difference
The 67" Bazel Extra Wide Solid Surface Stone Resin Freestanding Bathtub features durable stone resin construction with a smooth, modern finish. Its extra-wide design provides ample space for a comfortable soak, with room for up to two bathers. An integrated system conceals plumbing for a clean, seamless freestanding appearance.
- Overall Dimensions: 67" L x 38" W (Front to Back) x 26" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Tub Floor: 51 1/4" L x 26 3/4" W (Front to Back) (± 1/2")
- Lumbar Angle: 72°
- Constructed of Solid Surface Stone Pure Acrylic Resin
- Color Same Throughout
- Built-In Slot Overflow
- 17 1/4" Water Depth to Overflow
- Features Matte White Finish
- Includes Neutral White Drain that is Complementary with Any Brass Finish (Close-up Pictured)
- No Faucet Holes
- 120-Gallon Capacity
- Tub Weight: 203 lbs
- Item Ships Via Freight Truck
- Built-In Adjusters
- 3/4" Thick at Rim
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Product
- Blower Wattage: 1,140 watts. 9.5A x 120V = 1140W
Air Tubs require modification and are therefore non-returnable.
| Category | Freestanding |
| Style | Modern |
| Material | Resin |
| Shape | Rectangular |
| Length | 67" |
| Width | 38" |
| Water Depth | 17" |
| Tub Finish | White |
| Features |
|
| Faucet Drillings | None |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |











