67" Tehama Extra Wide Solid Surface Stone Resin Freestanding Bathtub
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 67" Tehama Extra Wide Solid Surface Stone Resin Freestanding Bathtub features durable stone resin construction with a smooth, refined finish. Its extra-wide design provides generous space for a more comfortable and relaxing soak. The freestanding form and clean lines create a modern focal point suited for a variety of bathroom styles.
- Overall Dimensions: 67" L x 33 1/2" W (Front to Back) x 21 1/2" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Floor: 46 1/2" L x 21" W (± 1/2")
- Water Depth to Overflow: 14 1/2”
- Water Depth to Top of Tub: 17”
- Tub Weight: 396 lbs
- Lumbar Angle: 120°
- Material: Solid Surface Stone Resin
- Drain Location: Center
- No Faucet Holes
- Features Modern Integral Overflow Slot (Close-up Pictured)
- Includes Neutral White Drain that is Complimentary with Any Brass Finish (Close-up Pictured)
- 80-Gallon Capacity
- Item Ships Via Freight Truck
This item ships direct from the manufacturer, please allow 1 - 3 business days to ship. This item is also subject to restocking fees.
This item is not eligible for promotional offers and coupons.
| Category | Freestanding |
| Style | Modern |
| Material | Resin |
| Shape | Oval |
| Length | 67" |
| Width | 33 1/2" |
| Water Depth | 14 1/2" |
| Tub Finish | White |
| Features | Integral Drain and Overflow |
| Faucet Drillings | None |
| Bathing Capacity | 1-person |






