71" Extra Wide Burney Acrylic Freestanding Tub with Insulation
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828This tub is pre-installed with insulation designed to enhance heat retention for a longer, more luxurios soak. Explore the
difference
Choose our air jet system designed to deliver a gentle, all-over massage for a more indulgent bathing experience. Explore the
difference
Prepared of two acrylic sheets, this extra wide tub encapsulates the equal weight given to both quality and style. Included insulation improves heat retention, maintaining warmer water for longer in this extra wide tub. This extra wide tub has bathing capacity for up to two adults.
- Tub comes pre-insulated with MagnaWarmth; up to a $400 value
- Overall Measurements: 71" L x 40 1/2" W (Front to Back) x 22 1/2" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Floor: 49 1/4" L x 29" W (Front to Back) (± 1/2")
- 14 1/8" Water Depth to Overflow
- Distance from Drain to Tub Wall: 15”
- Empty Weight:160 lbs
- Lumbar Angle: 111°
- Constructed of 2 Acrylic Sheets
- No Faucet Holes
- Features Modern Overflow Slot (Close-up Pictured)
- Includes Neutral White Drain that is Complimentary with Any Brass Finish (Close-up Pictured)
- Overflow Slot
- Includes Foam Insulation for Heat Retention; This Helps Keep Bath Water Warmer
- Item Ships Via Freight Truck
- Features Built-In Adjusters
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
- Blower Wattage: 1,140 watts. 9.5A x 120V = 1140W
Air Tubs require modification and are therefore non-returnable.
| Category | Freestanding |
| Style | Modern |
| Material | Acrylic |
| Shape | Oval |
| Length | 71" |
| Width | 40" |
| Water Depth | 14" |
| Tub Finish | White |
| Features |
|
| Faucet Drillings | None |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |










