71" Extra Wide Foster Acrylic Freestanding Tub with Insulation
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828This tub is pre-installed with insulation designed to enhance heat retention for a longer, more luxurios soak. Explore the
difference
Choose our air jet system designed to deliver a gentle, all-over massage for a more indulgent bathing experience. Explore the
difference
The 71" Foster Extra Wide Acrylic Freestanding Tub features durable acrylic construction with a smooth, modern finish. Its extra-wide design provides generous space for a comfortable soak, with room for up to two bathers. Included pre-insulation, valued at $400, helps retain heat for longer, more relaxing baths.
- Tub comes pre-insulated with MagnaWarmth; up to a $400 value
- Overall Dimensions: 71" L x 43 1/2" W (Front to Back) x 23 1/2" H (± 1/2")
- Interior Dimensions: 47 1/4" L x 32" W (Front to Back)
- Distance from Drain to Tub Wall: 2 1/2"
- Tub Weight: 137 lbs
- Lumbar Ange at Top: 113°
- Lumbar Angle at Middle: 121.4°
- Lumbar Angle at Bottom: 128°
- Tub Features Tap Deck (Flat Area on Small Section of Tub; See Photos)
- Constructed of 2 Acrylic Sheets
- Features a high-gloss, easy-to-clean finish that resists stains and scratches.
- Features Modern Integral Overflow Slot (Close-up Pictured)
- Includes Neutral White Drain that is Complimentary with Any Brass Finish (Close-up Pictured)
- 74-Gallon Capacity
- Tub Weight: 137 lbs
- Item Ships Via Freight Truck
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
- Blower Wattage: 1,140 watts. 9.5A x 120V = 1140W
Air Tubs require modification and are therefore non-returnable.
| Category | Freestanding |
| Style | Modern |
| Material | Acrylic |
| Shape | Oval |
| Length | 71" |
| Width | 43 1/2" |
| Water Depth | 15" |
| Tub Finish | White |
| Features |
|
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |











