73" Walden Hammered Antique Copper Slipper Clawfoot Tub - Polished Interior
SKU:
117096
Part of our Wesley Collection
Regular price
$2,995
Unit price
Unavailable
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Copper Bathtubs collection.
Browse Copper BathtubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 73" Walden Hammered Antique Copper Slipper Clawfoot Tub stands out with a hammered antique copper exterior paired with a polished interior for a striking two-tone contrast. An extra-wide rim and distinctive clawfeet add visual character, while the raised slipper end provides comfortable support for a laid-back soak.
- Overall Dimensions: 73" L x 36 3/8" W (Front to Back) x 28 1/4"-34 1/2" H (± 1")
- Interior Dimensions: 48" L x 20" W (Front to Back) (± 1")
- Built of 16-Gauge Copper
- Hammered Antique Copper Exterior and Hammered Polished Copper Interior
- Features Brushed Nickel Lion Paw Feet (Made of Copper)
- If Choose "Right" Overflow Drilling Hole Will Be on Right When Sitting with Back Against Tall End of Tub
- If Choose "Left" Overflow Drilling Hole Will Be on Left When Sitting with Back Against Tall End of Tub
- Hand-Polished
- 61-Gallon Capacity
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- Each Tub Handmade and Can Vary Slightly in Color and Measurements
- Clear Lacquer Applied Initially, Then Honey Beeswax to Protect Finish
- We Recommend No Harsh Materials Used Such As Epsom Salts
- Wax to Help Slow Down Patina Development
- Rim Tapers from 9 1/2" (Tall Side) to 2 3/4" (Short Side)
- Item Ships Via Freight Truck
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
| Category | Clawfoot |
| Style | Slipper |
| Material | Copper |
| Shape | Oval |
| Length | 73" |
| Width | 36 1/2" |
| Water Depth | 16" |
| Tub Finish | Copper |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |











