51" Abbott Acrylic Japanese Soaking Tub
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 51" Abbott Acrylic Japanese Soaking Tub features a compact, deep design that allows for a comfortable upright soaking experience. Its durable acrylic construction is finished in high-gloss white for a clean, modern appearance and easy maintenance. An integrated seat along with the included overflow and drain enhance both comfort and functionality while maintaining the tub’s minimalist freestanding design.
- Overall Dimension: 51-3/16" L x 25-9/16" W (Front to Back) x 27-3/8" H (+/- 1/2)
- Interior Dimensions at Floor: 35-7/8" L x 20-7/8" W (Front to Back) (+/- 1/2)
- Integrated Seat For Additional Comfort
- Includes Brass Overflow Cover and Pop-Up Drain (Chrome Finish)
- Lumbar Angle: 105°
- Water Depth to Overflow: 18"
- Water Depth to Top of Tub: 22-11/16"
- 46-Gallon Capacity
- Tub Weight: 93 lbs
- Acrylic Construction For Easy Repair And Durability
- Features a high-gloss, easy-to-clean finish that resists stains and scratches.
- Freestanding Installation
- No Faucet Drillings, Will Accommodate Any Freestanding Or Wall Mounted Roman Tub Faucet
- Deck Mount Tub Filler Required Drilling By Installer
- Double Ended Design
- Reversible/End Drain Placement
This item ships direct from the manufacturer, please allow 5 - 7 business days to ship. This item is also subject to restocking fees.
This item is not eligible for promotional offers and coupons.
| Category | Freestanding |
| Style | Japanese Soaking |
| Material | Acrylic |
| Shape | Oval |
| Length | 51" |
| Width | 25 1/2" |
| Water Depth | 18" |
| Tub Finish | White |
| Faucet Drillings | None |
| Bathing Capacity | 1-person |



