71" Asher Extra-Wide Freestanding Soaking Tub (40.5” Interior Width, 2-Person)
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Largest & Extra-Wide Freestanding Bathtubs collection.
Browse Largest & Extra-Wide Freestanding BathtubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828This tub is pre-installed with insulation designed to enhance heat retention for a longer, more luxurios soak. Explore the
difference
Choose our air jet system designed to deliver a gentle, all-over massage for a more indulgent bathing experience. Explore the
difference
Looking for one of the largest and widest freestanding bathtubs available?
The Asher 71” tub features an extra-wide 40.5-inch interior, offering dramatically more space than standard bathtubs (typically 30–32 inches wide).
Designed for two-person soaking, this oversized rectangular tub provides a deeper, more spacious bathing experience ideal for stretching out or sharing.
- Tub comes pre-insulated with MagnaWarmth; up to a $400 value
- Overall Dimensions: 71" L x 43" W (Front to Back) x 23 7/8" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Floor: 48 1/2" L x 32 3/8" W (± 1/2")
- Interior Width at Top: 40 1/2" W (± 1/2")
- Drain Placement: 8 3/4" from Tub Wall (± 1/2")
- Tub Weight: 101 lbs
- Lumbar Angle: 61°
- Constructed of 2 Acrylic Sheets
- Features a high-gloss, easy-to-clean finish that resists stains and scratches.
- No Faucet Holes
- Features Modern Integral Overflow Slot (Close-up Pictured)
- Includes Neutral White Drain that is Complimentary with Any Brass Finish (Close-up Pictured)
- Foam Insulation
- 74-Gallon Capacity
- Item Ships Via Freight Truck
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
- Blower Wattage: 1,140 watts. 9.5A x 120V = 1140W
Air Tubs require modification and are therefore non-returnable.
| Category | Freestanding |
| Style | Modern |
| Material | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| Length | 71" |
| Width | 43" |
| Water Depth | 14 1/2" |
| Tub Finish | White |
| Features |
|
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |











