66" Forhaster Antique Copper Clawfoot Double-Slipper Tub - Nickel Interior
SKU:
139031
Part of our Wesley Collection
Regular price
$2,995
Unit price
Unavailable
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Copper Bathtubs collection.
Browse Copper BathtubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 66" Forhaster Double Slipper Clawfoot Tub pairs an antique copper exterior with a striking nickel interior for a bold two-tone look. Ornate clawfeet anchor the design with classic character, while the raised dual ends create a balanced soaking position that comfortably supports a long, relaxing bath.
- Overall Dimensions: 66" L x 32" W (Front to Back) x 27"-31" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Floor: 48" L x 22" W (Front to Back) (± 1/2")
- Built of 16-Gauge Copper
- Hammered Copper Exterior and Hammered Nickel-Plated Interior
- Copper Claw Feet
- Finish Hand-Polished
- Living Finish Will Patina with Time
- 63-Gallon Capacity
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- Each Tub Handmade and Can Vary Slightly in Color and Measurements
- Clear Lacquer Applied Initially, Then Honey Beeswax to Protect Finish
- We Recommend No Harsh Materials Used Such As Epsom Salts
- Wax to Help Slow Down Patina Development
- Item Ships Via Freight Truck
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
| Category | Clawfoot |
| Style | Double-Slipper |
| Material | Copper |
| Shape | Oval |
| Length | 66" |
| Width | 32" |
| Water Depth | 16" |
| Tub Finish | Copper |
| Faucet Drillings | None |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 1-person |







