67" Tomball Cast Iron Skirted Bateau Tub
SKU:
101878
Part of our Wesley Collection
Regular price
$2,295
Unit price
Unavailable
Buy Now, Pay Later
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The old-world charm of cast iron pairs beautifully with this tub’s metal skirt, creating a distinctive look that stands out in any bathroom. The combination of classic materials and clean lines allows the tub to fit comfortably in both traditional and modern master baths.
- Overall Tub Dimensions: 67" L x 26 3/4" W (Front to Back) x 25 5/8"-27 1/8" H (± 1/2)
- Interior Dimensions at Tub Floor: 48 1/2 L x 18 1/2" W (Front to Back) (± 1/2)
- Inside: Porcelain Enamel
- Outside: Painted White Metal Skirt
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- 40-Gallon Capacity
- Overflow Drilled
- Item Ships Via Freight Truck
- CUPC Approved
- All Cast Iron Pedestal Tubs Feature a Circular Overflow Drilling and Mouse Hole Plumbing Access Point; See Final Pic for Reference
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
| Category | Freestanding |
| Style | Pedestal |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Oval |
| Length | 67" |
| Width | 27" |
| Water Depth | 15 1/2" |
| Tub Finish | White |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 1-person |





