71" Cassidy Cast Iron Double-Slipper Pedestal Tub
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Cast Iron Tubs collection.
Browse Cast Iron TubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-682871" Cassidy Cast Iron Double-Slipper Pedestal Tub delivers timeless elegance with its gracefully raised double-slipper silhouette that allows comfortable reclining from either end. Crafted from premium cast iron with a durable porcelain enamel interior, it offers excellent heat retention and long-lasting performance. The sculptural pedestal base and pre-drilled overflow allow for deeper soaking while creating a striking centerpiece suited for classic and transitional bathrooms.
- Overall Dimensions: 70 7/8" L x 31 1/4" W (Front to Back) x 23 1/2"-27" H (± 1/2")
- Interior Dimensions at Floor: 46 1/2" L x 15 3/8" W (Front to Back) (± 1/2")
- Ship Weight: 660 lbs
- Tub Weight: 550 lbs
- Inside: Porcelain Enamel
- Outside: Painted White
- 68-Gallon Capacity
- 13 1/2" Water Depth to Overflow
- Item Ships Via Freight Truck
- CUPC Approved
- One-Piece Tub
- Features Built-In Adjusters
- All Cast Iron Pedestal Tubs Feature a Circular Overflow Drilling and Mouse Hole Plumbing Access Point; See Final Pic for Reference
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
| Category | Freestanding |
| Style | Pedestal |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Oval |
| Length | 71" |
| Width | 31" |
| Water Depth | 13 1/2" |
| Tub Finish | White |
| Faucet Drillings |
|
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |






