72" Hardin Cast Iron Double-Slipper Clawfoot Tub
Flexible financing options available. Get 0% APR for qualified buyers.
Need advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 72" Hardin Cast Iron Double-Slipper Clawfoot Tub features raised ends on both sides, creating a balanced design for a comfortable, relaxing soak. Built from heavy cast iron with a glossy white enamel finish and supported by classic clawfeet, it offers long-lasting durability with timeless clawfoot style.
- Overall Tub Dimensions: 72 1/16" L x 30 7/8" W (Front to Back) x 29 5/16" H (± 1/2")
- Interior Tub Dimensions at Floor: 42 1/2" L x 14 15/16" W (Front to Back) (± 1/2")
- Inside: Porcelain Enamel
- Outside: Painted White
- 30-Gallon Capacity
- Overflow Drilled
- Lion Paw Feet with Adjusters
- Feet Attached to Ease Tub Installation Process
- Item Ships Via Freight Truck
- CUPC Approved
This item ships direct from the manufacturer, please allow 5 - 7 business days to ship. This item is also subject to restocking fees.
This item is not eligible for promotional offers and coupons.
| Category | Clawfoot |
| Style | Double-Slipper |
| Material | Cast Iron |
| Shape | Oval |
| Length | 72" |
| Width | 31" |
| Water Depth | 15" |
| Tub Finish | White |
| Bathing Capacity | 2-person |





