72" x 40" Sherman Extra Wide Stainless Steel Clawfoot Double Slipper Bathtub Smooth - Polished
We're sorry, but this product is currently out of stock. However, you can still browse our Largest & Extra-Wide Freestanding Bathtubs collection.
Browse Largest & Extra-Wide Freestanding BathtubsNeed advice? Call our Licensed Plumber
(833) 482-6828The 72" x 40" Sherman Extra Wide Stainless Steel Double Slipper Clawfoot Tub offers a spacious design ideal for long, comfortable soaks. Its smooth polished stainless steel construction creates a bright, modern look while providing excellent durability. Decorative clawfoot feet support the extra-wide double slipper design, giving this freestanding tub a bold presence in the bathroom.
- Overall Tub Dimensions: 72" L x 40" W (Front to Back) x 30"H (± 1")
- Interior Dimensions at Floor: 52" L x 26 1/2" W (Front to Back) (± 1")
- Polished Stainless Steel Interior and Exterior with Smooth Rim (Hand-Polished Throughout)
- No Faucet Holes with Continuous Rolled Rim
- Constructed of 16 Gauge Stainless Steel Sheet
- Each Tub Handmade and Can Vary Slightly in Color and Measurements
- Tub Width Especially Large; Please Check Door Opening Measurements Prior to Ordering
- Featured in Our Wesley Collection - Unique, High Quality Products Selected and Manufactured for Us - Available Only From Magnus Home Products
| Category | Clawfoot |
| Style | Double-Slipper |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Oval |
| Length | 72" |
| Width | 40" |
| Water Depth | 16" |
| Tub Finish | Stainless Steel |
| Features | Extra Wide |
| Faucet Drillings | None |
| Collection | Wesley |
| Bathing Capacity | 2-person |





